توسعه مسولانه‌ی فناوری‌نانو در قرن 21
بر اساس یك پایان‌نامه مقطع دكترای فلسفه كه در دانشگاه Radboud كشور هلند انجام شده است، توسعه مسوولانه فناوری‌نانو در سطح جهانی بررسی شده است.

بر اساس یك پایان‌نامه مقطع دكترای فلسفه كه در دانشگاه Radboud كشور هلند انجام شده است، توسعه مسوولانه فناوری‌نانو در سطح جهانی بررسی شده است.

این پایان‌نامه با عنوان «اخلاق و فناوری‌نانو؛ توسعه مسوولانه فناوری‌نانو در سطح جهانی در قرن 21»، مدیریت صحیح و مبتنی بر اصول اخلاقی فناوری‌نانو در نظم كنونی جهانی را بررسی كرده است. این سوال، دغدغه اصلی برنامه‌های كاری سیاست‌مداران ملی و بین‌المللی در دهه گذشته بوده است. در این تحقیق تلاش شده است به سوالاتی مانند؛ چگونه از اشتباهاتی نظیر آنچه كه در مورد مواد غذایی اصلاح شده ژنتیكی در اروپا رخ داد؟ در حوزه فناوری‌نانو از آنها جلوگیری كنیم، پاسخ داده شود.

در حالی كه بخش خصوصی و دولتی سرمایه‌گذاری‌های كلانی در حوزه فناوری‌نانو انجام می‌دهند، اما معرفی محصولات مبتنی بر این فناوری‌ به بازار، ممكن است با مقاومت غیر قابل پیش‌بینی عامه مردم مواجه گردد. در پایان‌نامه جدید تلاش شده است تا مباحث مربوط به جنبه‌های مختلف فناوری‌نانو در اقصی نقاط دنیا پوشش داده شود. همچنین در این تحقیق تفاوت‌ها و نقاط مشترك بین كشورها در سطح بین‌المللی نیز بررسی شده است. نویسنده پایان‌نامه، جنبه‌های مدیریتی و پیشنهادهای مربوط به مباحث اخیر را نیز تجزیه و تحلیل كرده است.

در ابتدای تحقیق، وضعیت كنونی فناوری‌نانو ارائه و دیدگاه‌های دانشمندان برتر، تحلیل‌گران سیاست‌گذاری فناوری، متخصصان ارزیابی فناوری، سیاست‌مداران و ... مقایسه و تحلیل شده است.

در ادامه، بحث‌های مختلف مربوط به ذینفعان و دانشمندان علم اخلاق در خصوص جنبه‌های اخلاقی علم و فناوری‌نانو تحلیل شده است. بر این اساس، سه دیدگاه مختلف مطرح است: 1) مدیریت محتاطانه‌ی ریسك‌های ناشناخته نانومواد مهندسی شده؛ 2) مسائل مربوط به كاربردهای فناوری‌نانو در محصولات و سیستم‌ها كه ممكن است توسعه فناوری‌نانو را تحت تاثیر قرار دهد؛ و 3) نوع بحث‌های مربوط به مدیریت فناوری‌ های نوظهور در مراحل اولیه توسعه آنها.

متن كامل این پایان‌نامه به طور رایگان از طریق نشانی قابل دریافت است.

منبع: ستاد توسعه فناوری نانو

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 21 دی 1390    | توسط: سیدمحمدامین شاهمرادی    |    | لطفا نظر بدهید()