استفاده از نانوذرات نیكل برای تراز كردن بلورهای مایع
عملكرد بلورهای مایع به نحوه چیدمان آنها بستگی دارد. دانشمندان به‌دنبال راه‌های كنترل این چیدمان هستند. اخیرا یك تیم تحقیقاتی موفق شده است با استفاده از نانوذرات، چیدمان این بلورها را تحت كنترل در آورد.

عملكرد بلورهای مایع به نحوه چیدمان آنها بستگی دارد. دانشمندان به‌دنبال راه‌های كنترل این چیدمان هستند. اخیرا یك تیم تحقیقاتی موفق شده است با استفاده از نانوذرات، چیدمان این بلورها را تحت كنترل در آورد.

نمایشگرهای بلور مایع (LCDها) امروزه در ادوات مختلفی نظیر مانیتور كامپیوترها، تلویزیون‌ها و تلفن‌های همراه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی كه عملكرد و ویژگی‌های این نمایشگرها بستگی به این دارد كه بلورهای مایع چگونه چیدمان شده و جهت‌گیری‌شان چگونه است، دانشمندان به‌دنبال راه‌های ساده‌ای هستند كه با استفاده از آنها بتوانند این مولكول‌ها را به‌طور یكنواخت تراز كرده و آنها را در جهت مناسب قرار دهند. نانوذرات می‌توانند برای تراز كردن عمودی نمایشگرها به‌كار گرفته شوند، همچنین شكل نانوذرات می‌تواند روی جهت‌گیری بلورهای مایع تاثیرگذار باشد.

لین گو و همكارانش از دانشگاه بیهانگ در پكن چین، موفق شدند به چیدمان عمودی و مسطح در بلورهای مایع برسند. آنها این كار را با استفاده از نانوذرات نیكل دارای مورفولوژی مختلف انجام دادند.
 

 

 

این گروه تحقیقاتی با استفاده از میكروسكوپ نوری قطبی شده مشاهده كردند در بلورهای مایع كه در آنها نانوذرات نیكل به شكل كاسه‌ای هستند (رجوع به تصویر) چیدمان بلورها به‌صورت مسطح خواهد بود، در غیر این صورت، ساختارهای دیگر نظیر "نانوگل" یا " نانو كره" منجر به چیدمان عمودی خواهد شد. گو می‌گوید ما دریافتیم كه این یك پدیده جدید است كه در آن با تنظیم ساختارهای نانوذرات به‌كار رفته در بلورهای مایع می‌توان الگوی تراز آنها را كنترل كرد.

گو می‌گوید این كه بلورهای مایع تقویت شده با نانوكاسه‌ها می‌تواند منجر به تراز شدن عمودی بلورهای مایع شود، دلایل متعددی دارد. اول این كه اشكال كاسه مانند ترجیح می‌دهند تا چیدمانی زنجیری مسطح داشته باشند، بر خلاف حالتی كه ذرات ترجیح می‌دهند روی هم قرار گیرند. دوم این كه خواص مغناطیسی نانوكاسه‌های نیكل نیز ذرات را ترغیب به چیدمان مسطح می‌كنند. نانوذرات تراز شده نیز بلورهای مایع را تحریك به چیدمانی همانند خود می‌كنند. وجود هر دو این شرایط لازم است تا تراز شدن مسطح در بلورهای مایع اتفاق بیافتد.

اگر نانوذرات به شكل گل یا كروی باشد، بلورهای مایع تمایل به چیدمان عمودی خواهد داشت. گو می‌گوید اگر ما از نانوذرات غیر مغناطیسی استفاده كنیم، آنگاه چیدمان نهایی به‌صورت روی هم خواهد بود.

گام بعدی برای تیم تحقیقاتی گو آن است كه روی جزئیات مكانیسم این اثرات تحقیق كنند. آنها درصدد هستند تا رابطه میان نانوساختارها و الگوهای چیدمان نانوذرات را مورد مطالعه قرار دهند. هدف نهایی آنها یافتن اجزاء و ساختاری است كه بلورهای مایع را در جهت‌های دلخواه‌شان تراز می‌كند.

این گروه نتایج كار خود را در قالب مقاله‌ای تحت عنوانSynthesis of Nickel Bowl-like Nanoparticles and Their N (فسفری) می‌نامند كه خصوصیات رسانش را بیان می‌كند. '> Doping for Inducing Planar Alignment of a Nematic Liquid Crystal به چاپ رساندند.

منبع: ستاد توسعه فناوری نانو

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 21 مهر 1390    | توسط: سیدمحمدامین شاهمرادی    |    | نظرات()