تولید نانو سلولز از ضایعات گندم در ایران
معاون پژوهشی دانشكده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس از تولید نانو كریستال های سلولزی از ضایعات گندم در این دانشگاه خبر داد و گفت: این مواد در تولید كاغذ مرغوب و صنایع پزشكی و الكترونیكی كاربرد دارد.

معاون پژوهشی دانشكده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس از تولید نانو كریستال های سلولزی از ضایعات گندم در این دانشگاه خبر داد و گفت: این مواد در تولید كاغذ مرغوب و صنایع پزشكی و الكترونیكی كاربرد دارد.

به گزارش مهر، دكتر ربیع بهروز با اشاره به افزایش استفاده از مواد تجدید شونده مانند سلولز گفت: سلولز نوعی پلیمر طبیعی دارای ساختار میكرو فیبریلی بسیار منظم است كه پیوسته از طریق گیاهان و بعضی جانوران در حال تولید است.

معاون پژوهشی دانشكده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس از اجرای تحقیقاتی در این زمینه خبر داد و اظهار داشت: در این پژوهش در خصوص استخراج نانو ساختارهای سلولزی منظم و بررسی ویژگیهای آنها مطالعاتی صورت گرفت.
 
وی در این باره توضیح داد: در كشور به غیر از چوب، منابع لیگنوسلولزی فراوان و متنوعی از جمله ساقه گیاهان زراعی مانند گندم وجود دارد كه سالیانه مقادیر قابل ملاحظه ای كاه گندم تولید و متاسفانه تنها میزان كمی از آن در مواردی با ارزش افزوده كم استفاده می شود و باقی آن سوزانده می شود كه این عمل آلودگیهای زیست محیطی را به دنبال دارد.
 
بهروز با بیان اینكه این تحقیق قابلیت استفاده از ضایعات لیگنوسلولزی كشاورزی را برای تولید ماده ای با كاربردهای بسیار گسترده و مهم بررسی می كند، خاطرنشان كرد: در این تحقیق، نحوه استخراج، خواص سلولز و تاثیر شرایط هیدرولیز بر روی تولید نانو كریستال سلولز از كاه گندم به عنوان یكی از ضایعات كشاورزی بررسی شد.
 
عضو هیئت علمی دانشكده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به روش استخراج نانوسلولز ادامه داد: پس از انجام مراحل فرایندی تولید نانو سلولز، نتایج مورد بررسی قرار گرفت و نشان داد كه نانوسلولز به دست از درجه خلوص بالاتری برخوردار است.
 
وی استخراج نانوكریستالهای سلولزی از دیگر ضایعات سلولزی مانند كاغذهای باطله با روش های ابتكاری را از دیگر تحقیقات این دانشكده نام برد و یادآور شد: نتایج آن به زودی منتشر خواهد شد.
 
معاون پژوهشی دانشكده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس به بیان كاربردهای این نانو سلولزها پرداخت و اضافه كرد: نانو ذرات سلولزی به دلیل دارا بودن ویژگی های منحصربه فرد مقاومتی‌ و نیز طبیعی بودن آنها كاربردهای گسترده ای در صنایع تولید مواد آرایشی، لوازم پزشكی و الكترونیكی، مواد غذایی، تولید كاغذهای با كیفیت بالا ‌و تولید نانو كامپوزیتها كاربرد دارند.

منبع: جام جم

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 21 مهر 1390    | توسط: سیدمحمدامین شاهمرادی    |    | نظرات()