نانولوله‌های كربنی در صفحه ‌نمایش‌های بزرگ
فناوری نانو ، فناوری نوینی است كه كاربردهای گسترده‌ای در حوزه های گوناگون ایجاد می كند. اكثر دانشمندان معتقدند كه پیشرفت و سهولت در زندگی از نتایج بكار گیری فناوری نانو خواهد بود.

نانولوله‌های كربنی در صفحه ‌نمایش‌های بزرگ

نانولوله‌های كربنی در صفحه ‌نمایش‌های بزرگ

پژوهشگران آمریكایی از نانولوله‌های كربنی در ساخت ترانسیستورهای نورگسیل آلی (OLET) برای خلق افزاره‌هایی كه با علمكرد همتاهای سیلیكونی خود قابل رقابت هستند، استفاده كردند. این فناوری می‌تواند منجر به تلویزیون‌ها و صفحه‌نمایش‌های تخت بزرگی كه ساخت آنها ارزانتر است، شود.

دیودهای نورگسیل آلی (OLED) نسبت به بلورهای مایع نور روشن‌تری تولید می‌كنند و ساخت آنها نسبت به LEDهای غیرآلی ارزانتر است. همین امر باعث شده كه نامزد پرآتیه‌ای برای صفحه‌نمایش‌های پرده‌ای تخت باشند.

نانولوله‌های كربنی در صفحه ‌نمایش‌های بزرگ

 تلویزیون‌های پرده‌ای تخت ارزان‌تر و بزرگ‌تر با كمك یك افزاره آلی كه هم یك چشمه نوری است و هم یك ترانسیستور، قابل ساخت می‌باشند

 

ترانسیستورهای سیلیكونی چندبلوری - افزاره‌های نیمرسانایی كه برای تقویت و سوئیچ سیگنال‌های الكتریكی مورد استفاده هستند- برای ساخت تخته‌پشتِ صفحه‌نمایش‌های الكترونیكی OLED استفاده می‌شوند. با اینجال، ساخت ریزدانه‌های سیلیكونی چندبلوری یكنواخت سخت است و همین باعث ایجاد محدودیت در اندازه صفحه‌نمایش می‌شود.

هماكنون گروهی از پژوهشگران به رهبری آندریو رینزلر از دانشگاه فلوریدا، با افزودن شبكه نازكی از نانولوله‌های كربنی به یك ترانسیستور بر این مشكل فائق آمده‌اند. این ترانسیستور می‌تواند كارهای سوئیچی را كه یك صفحه‌نمایش الكترونیكی دارد در ولتاژهای بسیار پایین انجام دهد. رینزلر می‌گوید: "هدف ما اجازه ساخت پرده‌های بزرگ‌تر به مردم است. ما زمینه‌ای را گشوده‌ایم كه بتوانیم از تمام پتانسیل كلاس جدیدی از مواد در این افزاره‌ها استفاده كرده و بر محدودیت‌های سیلیكون چندبلوری غلبه كنیم. "

عبور دادن یك جریان كوچك از داخل افزاره می‌تواند توان كافی برای تولید نورهایی با رنگ‌های مختلف مهیا كند. با افزودن نیمرساناهای آلی مختلف، این گروه قادر به تولید نورهای قرمز، سبز، و آبی شد بدون اینكه نیاز به یك ترانسیستور مجزا و یك OLED داشته باشد

این گروه طراحی را یك قدم جلوتر برده و لایه‌ای از OLED را در داخل ترانسیستور نانولوله كربنی بكار گرفت تا بتواند OLET كارآیی تولید كند- افزاره ای كه در صفحه‌نمایش‌های الكترونیكی هم به مانند منبع نوری رفتار می‌كند و هم ترانسیستور. این افزاره از یك شبكه نانولوله كربنی كه بر روی یك لایه دی الكتریك قرار گرفته است، تشكیل شده است. این افزاره بین دو الكترود ساندویچ شده و ماده نورگسیل آلی روی آن قرار گرفته است.

عبور دادن یك جریان كوچك از داخل افزاره می‌تواند توان كافی برای تولید نورهایی با رنگ‌های مختلف مهیا كند. با افزودن نیمرساناهای آلی مختلف، این گروه قادر به تولید نورهای قرمز، سبز، و آبی شد بدون اینكه نیاز به یك ترانسیستور مجزا و یك OLED داشته باشد.

این پژوهشگران جزئیات نتایج كار تحقیقاتی خود را در مجله‌ی Science منتشر كرده‌اند.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 مهر 1390    | توسط: سیدمحمدامین شاهمرادی    |    | نظرات()