ارائه كامپوزیت نانولوله كربنی برای تولید آنزیم‌ها و سرامیك
محققان دانشگاه صنعتی تویوهاشی موفق به ارائه روشی برای تولید ارزان قیمت و بهینه كامپوزیت‌های رسانای الكتریكی شدند. این ماده مبتنی بر جذب الكترواستاتیك نانولوله‌های كربنی روی رزین و ذرات سرامیك بوده كه برای مصارف آنزیمی و لوازم آرایشی حائض اهمیت است.           [ نانوتكنولوژی ]

محققان دانشگاه صنعتی تویوهاشی موفق به ارائه روشی برای تولید ارزان قیمت و بهینه كامپوزیت‌های رسانای الكتریكی شدند. این ماده مبتنی بر جذب الكترواستاتیك نانولوله‌های كربنی روی رزین و ذرات سرامیك بوده كه برای مصارف آنزیمی و لوازم آرایشی حائض اهمیت است.

میرویوكی موتو و همكارانش در دانشگاه صنعتی تویوهاشی روش جدیدی برای تولید كامپوزیت رزین نانولوله كربنی ارائه كردند. در این كامپوزیت جدید تنها یك درصد مقدار رایج از نانولوله‌های كربنی لازم است تا محصول نهایی رسانای الكتریكی باشد.

در این روش نانولوله كربنی درون الكترولیت قرار می‌گیرد و كل آن را به نانولوله كربنی اضافه می‌كنند. به‌دلیل جذب الكترواستاتیكی، نانولوله‌های كربنی به سطح رزین متصل می‌شوند. با این كار می‌توان هدایت الكتریكی كامپوزیت را تنها با افزودن مقدار بسیار اندكی نانولوله ایجاد كرد. هدایت الكتریكی این كامپوزیت به‌راحتی با تغییر مقدار الكترولیت قابل تنظیم و كنترل خواهد بود.

 
 
از مزایای این روش می‌توان به كاهش هزینه و زمان تولید نسبت به روش‌های رایج اشاره كرد. محققان مطمئن هستند كه با افزودن ذرات باردار می‌توان مواد كامپوزیتی مختلف از جمله فلزات، سرامیك و پلیمر تولید كرد. از این روش می‌توان در تولید آنزیم‌ها و لوزم آرایش استفاده نمود.

اطلاعات فنی:

- این ماده یك كامپوزیت حاوی رزین و نانولوله‌های كربنی است. با استفاده از نانولوله‌های كربنی با هدایت بالا، می‌توان محصولات متنوعی مانند قطعات الكترواستاتیك برای اتاق تمیز در صنعت الكترونیك تولید كرد. توانایی كنترل هدایت الكتریكی در این كامپوزیت منجر به كاربردهای مختلفی در صنعت الكترونیك خواهد شد. برای مثال می‌توان از آن برای تولید ماده‌ای جایگزین برای فیلم‌های رسانای الكتریكی از جنس اكسید قلع ایندیم جهت استفاده در نمایشگرها، صفحات برای باتری‌های قابل شارژ و ادوات نیمه‌هادی استفاده كرد. از این كامپوزیت می‌توان برای تولید مواد پلاستیكی نظیر پلاستیك‌های حاصل از قالب‌گیری تزریقی استفاده كرد.

- زمانی كه مواد سرامیكی یا پلیمرهای عایق از هدایت الكتریكی بهره‌مند می‌شوند، لازم است تا ایجاد هدایت الكتریكی با ساختار رزین مرتبط شود. در روش‌های رایج مقدار افزودنی بیشتر از 1 درصد وزنی است. اما در این روش جدید مقدار افزودنی به یك صدم درصد می رسد.

- در این روش نانولوله‌های كربنی با استفاده از نیروی جذب الكترواستاتیك روی رزین‌ها می‌نشینند. دلیل وجود این نیرو، بارهای مثبت یا منفی نانولوله‌ها در اثر وارد شدن به یك محلول الكترولیت مناسب است. با كنترل غلظت محلول الكترولیت در كامپوزیت، حجم- بار سطح ذره می‌تواند تغییر كند كه با این كار درجه جذب نانولوله‌های كربنی تغییر خواهد كرد.

منبع: ستاد توسعه فناوری نانو

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 مهر 1390    | توسط: سیدمحمدامین شاهمرادی    |    | نظرات()