ضداب بتن ومصالح  خودتمیزشونده  نانو

مقدمه: یك ساختمان محافظت نشده وقتی در برابر بورانی با سرعت 32 كیلومتر در ساعت قرار گیرد می تواند طی مدت 6 ساعت بیش از 10 لیتر اب به ازای هر متر مربع را جذب نماید. یك سازه بتنی در همین شرایط تقریباً 20 لیتر اب جذب خواهد كرد. جذب اب باران صدمات متعدد و جبران ناپذیری را به ساختمان وارد می اورد: این صدمات را می توان به دو گروه طبقه بندی كرد:
صدمات ظاهری: 1) شوره زدگی 2) پوسته شدن رنگ ) قارچ ها 3) كپك ها 5) كثیف شدگی زود هنگام.
صدمات ساختاری: 1) واكنش سیلیكات قلیایی(ASR) 2) یخ زدگی و ذوب شدن پیاپی اب در مصالح 3) كربونیزاسیون ، باران های اسیدی ، سولفاته شدن 4) خوردگی اهن الات به كار رفته.

ضد اب كردن مصالح ساختمانی در طول هزاره اخیر همیشه مشكلی فراگیر بوده است. بعلت نبود اشنایی با سطح نانویی مصالح ساختمانی ، این مشكل كاملاً مورد بررسی قرار نگرفته است. پیشرفتهای اخیر در علم و فن اوری ، عملاً امكان استفاده از اخرین فن اوری نانو در تولید محصولات ارگانو سیلیكون (Organo-Silicon) و سازگار با محیط زیست برای ضد اب كردن انواع مختلف مصالح ساختمانی را فراهم ساخته است.فن اوری نانو تضمین كرده است كه عمر این نوع خدمات بیش از بیست تا سی سال با هزینه ای بسیار مقرون به صرفه می باشد.

زایكوسیل چیست ؟ زایكوسیل تنها ماده محلول در اب در دنیا است كه برای ضد اب سازی مصالح ساختمانی استفاده می شود. زایكوسیل تمام سه ویژگی برتر لازم برای مواد ضد اب را در خود دارد. زیرا :
1) نانو تكنولوژی است ولایه های زیرین غیر الی را در سطح مولوكولی ضد اب می كند.
2) دوستدار محیط زیست است و به صورت محلول در اب استفاده می شود و VOC ان برای هر متر مربع اعمال شده به طور قابل توجهی كمتر از فناوری مشابه پایه حلالی است.
3) این محصول بر پایه شیمی ارگانو سیلیكون و یك ماده واكنشی است ، بنابراین با سطح زیر لایه غیرالی واكنش داده و پس از انجام واكنش جزیی از ساختار ان می شود به همین دلیل ماندگاری طولانی را فراهم می اورد.

زایكوسیل به دلیل اندازه نانو به عمق زیر لایه نفوذ كرده و خاصیت اب گریزی را برای بیش از 20 سال حفظ می كند. این محصول بسیار مقرون به صرفه است. هزینه زایكوسیل 10 تا 20% هزینه فناوری سیلان پایه حلالی است. زایكوسیل و محلول ان غیر قابل اشتعال است و اعمال ان به راحتی با برس ، غلتك و اسپری بدون فشار امكان پذیر است. هیچ وسیله یا اقدام ایمنی خاصی برای كاربرد این ماده لازم نیست.

زایكوسیل نسل جدید فناوری نانو است كه به منظور ضد اب سازی سطوح طراحی شده ، در برابر اشعه فرابنفش خورشید و تغییرات دمایی مقاوم است و به خاطر اندازه نانو و قدرت نفوذ ذرات ان قادر است در برابر فرسایش باد مقاومت كند. در طراحی زایكوسیل همیشه مسئله محیط زیست مد نظر بوده است. این ماده نانو تكنولوژی پایه ابی است بدین معنی كه با سخت ترین استاندارد های VOC كالیفرنیا مطابقت دارد.

زایكوسیل در اب محلول می شود و یك محلول شفاف مثل اب تشكیل می دهد كه می توان به راحتی ان را با اسپری ، برس یا غلتك روی سطح انواع بتن و سازه های ساختمانی موجود یا جدید اعمال كرد. زایكوسیل با سطح بتن و مصالح ساختمانی پیوند شیمیایی ایجاد می كند و هنگامی كه خشك شد خود را با ان تطبیق می دهد تا سطح را در برابر اب ورودی محافظت كند.
پوشش های معمولی بر پایه شیمی تشكیل لایه (film forming) رطوبت را درون لایه های زیرین حبس كرده و منجر به ورقه شدن لایه رنگ در داخل ساختمان می شود. پیوند شیمیایی زایكوسیل قابلیت تنفس سازه را حفظ كرده و باعث پوسته شدن رنگ نمی شود و لذا توانایی سازه را برای مدت زیادی حفظ می كند.

زایكوسیل به دلیل واكنشی بودن و تشكیل پیوند شیمیایی با مصالح ساختمانی معدنی در اثر بارش مداوم باران شسته نمی شود. زایكوسیل تركیب منحصر به فردی دارد كه در برابر تخریب ناشی از اشعه فرابنفش مقاوم است و به اندازه كافی در سطح نفوذ می كند تا با غلظت كم محافظت مقرون به صرفه و مؤثر ایجاد كند.

ویژگی های فناوری زایكوسیل :
عمر طولانی بالغ بر 20 سال برای ضد اب سازی
هزینه كم/ قابل رقابت با انواع محصولات مشابه
كاربری اسان و زمان بری كم تر
دوستدار محیط زیست و محلول در اب (مطابق با استاندارد VOC كالیفرنیا)
حفظ زیبایی و جلوگیری از تخریب سازه

نوشته شده در تاریخ شنبه 19 فروردین 1391    | توسط: سیدمحمدامین شاهمرادی    |    | لطفا نظر بدهید()